دانشگاه هنری ها در هشتمین دوره (ده روز با عکاسان ایران)

۱۹ آذر ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۹ کد : ۳۱۳۷ اخبار
تعداد بازدید:۷۶۷

در روزهای گذشته (۸تا ۱۸ آذر ماه ۹۸) خانه هنرمندان ده روز پر تب و تاب را ازافتتاحیه تا اختتامیه مراسم، برای میزبانی هشتمین دوره ده روز با عکاسان ایران به دبیری اسماعیل عباسی گذراند. رویدادی که توجه خاصی به هنرمندان عکاس جوان داشت که فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه هنر حضور چشم گیری در این دوره داشتند. همچنین دکتر مهدی مقیم نژاد (عضو هیئت علمی عکاسی دانشگاه هنر) نماینده دانشگاه هنر در این دوره و از اعضای شورای هنری ده روز با عکاسان ایران بودند که در این ده روز در بسیاری از نشست ها مدیریت پنل ها را به عهده داشتند. ایشان در جلسه (شورای هنری و دبیر) که روز یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸ برگزار شداز شروع شکل گیری این رویداد، از مشکلات در پیش رو و نظرات و تجربه هایشان برای علاقه مندان در جلسه سخن گفتند. 
مقیم نژاد گفت : در طول یک ماه بیش از صد ساعت جلسه داشتیم، هم برای انتخاب آثار و هم بحث در مورد کارها و شکل اجرایشان و حدود ۳۰۰ پروژه دیده شد که از میان آنها در نهایت به ۴۰ کار رسیدیم.
ایشان افزودند:(تجربه خیلی فوق العاده ای بود برای من، مخصوصا جلساتی که با شورای هنری داشتیم خارج از اختلاف نظرهایی که وجود داشت، دغدغه عکاسی مهمترین مسئله ای بود که ما را با خود پیوند می داد.)
نماینده دانشگاه هنر گفت: (در مورد تک تک کارها با دلسوزی و وقت زیاد صحبت شد و اهمیتی نداشت که چه کسی این پروژه را پیشنهاد می دهد و ما سعی کردیم بیشتر تبادل نظر و تجربه بکنیم.) ایشان در مورد انتخاب آثار اینطور  گفتند:(بعد از افتتاح نمایشگاه دوبار با دقت و تمرکز از آثار دیدن کردم که برای خودم یک تجربه تازه بود از این نظر که پروژه هایی به روی دیوار بود که من تاکید زیادی برای انتخاب انها نداشتم ولی بعد دیدم وقتی این کار کنار کارهای دیگر مورد قضاوت قرار می گیرد چقدر عالی خودش را نشان می دهد و برعکس پروژه ای که من خیلی روی آن تاکید داشتم و به تنهایی خوب به نظر می رسید ولی در تعامل با سایر آثاری که در نمایشگاه است شاید دیگر آنقدر خوب به نظر نمی رسید.) ایشان افزودند:(دستاورد این نمایشگاه  برای من کسب تجاربی این چنین است. تجربیاتی که در بین مان تقسیم شد و ما در آن سهیم بودیم که این بخش از کار برای من بسیار لذت بخش بود.)
بهنام صدیقی عضو دیگر شورای هنری هشتمین دوره در مورد روند و معیارهای انتخاب به عکاسان جوان با استعدادی با مرز سن ۳۵سال که نوظهور بودند و کمتر دیده شده بودند اشاره کرد. زانیار بلوری از فارغ التحصیلان عکاسی دانشگاه هنر و عضو شورای هنری به آمار دقیقی اشاره کرد. از جمله تعداد عکاسان که ۴۰نفر بودند ، ۱۳ نفر از تهران و ۲۷ نفر از شهرستان که اکثرا در رنج سنی دهه ۶۰ و ۷۰ با میانگین سنی ۳۰سال حضور داشتند که نیمی از آنها در رشته عکاسی تحصیل کرده اند و نیم دیگر رشته غیر مرتبط داشتند که از این ۴۰ پروژه ۵ تای آن پروژه های پایان نامه بودند. دانشگاه هنر بالاترین آمار را از میان دانشگاه های تهران ، هنر اصفهان، آزاد ، سمنان و سوره داشت. دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه هنر در نمایشگاه ده روز با عکاسان، خانم ها پریا احمدی، سودابه شایگان، گلرو علی آبادی، عاطفه علایی، مژده موذن زاده، مهری رحیم زاده و آقایان شکیب مجیدی ، محمد مهرآرا، آرمین عبدی و مهران مقیمی بودند. آثار این دوره نیمی از آنها در نمایشگاه گروهی در گالری های مختلف و  نیمی دیگر برای اولین بار هست که به شکل کیوریتوریال به نمایش در آمدند. ده روز با عکاسان، در روز دوشنبه ۱۸ آذر به کار خود خاتمه داد و اختتامیه آن با حضور اساتید ، هنرمندان و علاقمندان به پایان رسید.

گزارش : منیر طهانی       عکس : رضا ذاکری - منیر طهانی

کلید واژه ها: گروه عکاسى دانشگاه هنر